Ideo & lidt flere keys til succes

 
Skrevet af Louise Jakobsen | 26. oct 2009 | ILab notes

Endnu et yderst herligt besøg hos IDEO var det! Berigende, inspirerende og med flere nye perspektiver på fremtidens måde at drive en succesfuld forretning.

Projektleder Lionel Mohri og Senior Designer John Stoddard lagde, efter et spin rundt i det ekstravagant inspirerende kontorlandskab, ud med at fortælle hvordan innovationskonteksten i Silicon Valley har udviklet sig og hvordan det har påvirket mange organisationers fundament og tænkemåde. En virksomhed må i dag adaptere og indstille sine produkter og services efter de skiftende markedskrav mere end nogensinde, hvis de overleve og måske endda gøre det med succes. Den gamle tænke måde med at tænke indefra og ud – altså forsøge at finde ud af hvad man med den organisatoriske kompetence kan skabe som kan tilpasses markedet er, so yesterday. I stedet vil et fundament i en succesfuld virksomhed tænke ganske modsat – altså, hvad vil brugerne have og hvor er behovet? Hvordan framer vi det i organisationen? Hvilke kompetencer sætter vi sammen i projektet så innovationshøjden makser og leverer en løsning ud over det sædvanlige? Voila! Sådan gør IDEO. Og se bare hvor det har taget dem.

Lidt mere opsat, hedder modellen der blev tegnet på whiteboardet i Palo Alto What. How. Who.

Altså kan man ved at have en let omstillelig organisation der i projektgrupper skræddersyet til at passe problemstillingen og konteksten perfekt – opnå en langt mere innovativ proces omkring det identificerede behov i markedet. For dog at opnå den ønskede innovationshøjde i projekterne skal medarbejderne være diverse. Hos IDEO er der ansat alt fra forretningsudviklere, industrielle designere, strateger, kunstnere, antropologer, psykologer, håndværkere og så videre – og så videre. Af denne grund er det ganske naturligt at tankegangen og tilgangen til problemløsning anskues fra mange forskellige vinkler og derfor skærper rammerne og innovationshøjden. Et af de vigtigste elementer i en hver proces er dog at forstå konteksten før løsningsforslagene og rapid prototyping fasen begynder, dette gøres med eksperthjælp og ofte gennem enten skuespil eller brugsscenarier der afslører mangler eller/og muligheder. Store dele af design porteføljen hos IDEO kan ses ved at vandre rundt i kontorlandskabet og kigge på mockups og prototyper - det vel og mærke når man lige er kommet forbi en flyvinge, et legetøjs laboratorium, cykler der hænger i loftet, en 2 meter stor sodavands kapsel, en gammel VW der er blevet lavet om til mødelokale – med et trommesæt på taget….

Nedenfor et udsnit af et af de skæggere projekter IDEO har produceret  

Innovation Lab A/S    Vestergade 58F    DK-8000 Aarhus C    +45 7027 7227    info@innovationlab.dk    CVR: 28699670