Forestil dig en verden, hvor vi er bedre til at bruge alt det, vi allerede har omkring os.
Hvert år forbruger vi, hvad der svarer til to tredjedele af Mount Everest for at producere alle de ting, vi omgiver os med. Og utroligt nok bliver tæt på 93 % af alle de ting kun brugt én gang. Derfor er der et enormt innovationspotentiale i, hvordan vi producerer og og bruger alle disse ting. Og det er her XaaS kommer ind i billedet.
I dette webinar vil Lab Agent Rune-André Tveit introducere dig til, hvad XaaS indebærer – og hvorfor det er værd at betale for de ting, du bruger som en service, og hvordan det går hånd i hånd med cirkulær økonomi. Du vil også lære, hvordan denne nye måde at forbruge på kan skabe grøn vækst, når vi udforsker forskellige cirkulære forretningsmodeller og cirkulære startups. Du vil også se eksempler på, hvordan 10R-princippet om cirkularitet kan bane vejen for et mere regenerativt samfund gennem genbrug og genfremstilling af det, der allerede ér lavet. Derudover vil du finde ud af, hvordan og hvorfor vi skal ændre vores mindset fra et lineært til et cirkulært perspektiv.
På webinaret vil du også få et nyt syn på serviceøkonomien samtidig med, at du får indsigt i, hvordan du kombinerer sunde forretningsperspektiver med en grøn samvittighed.
Take aways:
- Du vil finde ud af, hvad XaaS indebærer.
- Du vil lære, hvordan du skaber grøn vækst.
- Du vil se serviceøkonomien i et nyt cirkulært lys.
NB. Webinaret er på engelsk.

Rune-André Tveits rejse ind i iværksætteri begyndte i 2017, da han var med til at stifte et socialt projekt, der fik kvinder i Indien i beskæftigelse. Baseret på erfaringerne derfra begyndte han derefter at afholde workshops for at fremme viden om iværksætteri, bæredygtighed og design thinking. Siden 2022 har han arbejdet som Program Manager for Charge Incubator, som træner immigrant-grundlæggere i Norge. Nu bruger han sin ekspertise om cirkulær økonomi til at lede virksomheder gennem produkt- og forretningsmodeller i en grønnere retning. Rune har en mastergrad i International Education & Development fra University of Sussex og en mastergrad i Innovation & Entrepreneurship fra NMBU, Norge.
Priser:
Som medlem kan du tilmelde dig webinaret her:
Medlemswebinar
Som medlem hos Innovation Lab kan du gense webinarer og downloade præsentationer, når det passer dig.
Se optagelsen af webinaret